Možda ste oduvijek željeli imati ljepši osmijeh. Ili su vam zubi požutjeli tijekom godina. Kakav god bio vaš razlog za izbjeljivanje zubi, znajte da niste jedini. Kao što imamo različitu boju kože ili kose, tako imamo i različitu boju zubi. Nekim ljudima zubi su jednostavno tamniji. Mnogi faktori mogu utjecati na prirodnu boju zubi a neki od njih su: pušenje, konzumacija kave, čaja ili crnog vina te voća kao što su višnje ili borovnice...
Izbjeljivanje zubi jedan je od najpopularnijih tretmana u ordinacijama dentalne medicine.
Sam postupak je brz i bezbolan a nakon procesa izbjeljivanja potrebno je izbjegavati obojenu hranu i piće najmanje 48 sati. Prije postupka izbjeljivanja detaljnim pregledom utvrđuju se moguće kontraindikacije kao što su krunice i ispuni na prednjim zubima, avitalni (mrtvi) zubi, trudnoća i dojenje, pušenje i nepodesne navike. Određene pigmentacije nije moguće izbijeliti ili rezultat nije trajan.
Da li je izbjeljivanje štetno?
Napravljeno je mnogo radova kako bi se utvrdila štetnost profesionalnog izbjeljivanja na strukturu zuba, rezultat kojih jest zajednički zaključak kako profesionalno izbjeljivanje ni na koji način nije štetno za zubno tkivo. Štoviše, moderna sredstva koja u svom sastavu sadrže visoku koncentracije floura, dodatno pogoduju da zubi iza samih tretmana postanu bolje mineralizirani i otporniji na karijes. Pacijenti koji su bili podvrgnuti profesionalnom izbjeljivanju navode kako su posljedično unaprijedili svoje higijenske navike, postali svjesniji važnosti oralnog zdravlja, te su redovitije počeli odlaziti na stomatološke kontrole.