-
Glavni uzrok bolesti parodonta je dentalni plak. Dentalni plak je nevidljiva naslaga živih i neživih mikroorganizama (bakterija) koja čvrsto prianja na površinu zuba. Bakterije koje se nalaze u dentalnom plaku uzrokuju upalu zubnog mesa koja se naziva gingivitis. Zubno meso se zacrveni, podeblja i krvari. Mineralizacijom dentalnog plaka stvara se zubni kamenac. Ako to stanje potraje, upala se širi dublje u parodontni ligament, zubno meso se odvaja od zuba i nastaje parodontni džep. Tada govorimo o parodontitisu. Daljnim napretkom bolesti dolazi do resorpcije potporne kosti, zubi postaju klimavi i u konačnici može doći do gubitka zuba. Jednom kad započnu ovakve promjene, potrebna je stomatološka intervencija kako bi se proces zaustavio.
-
Između redovite posjete stomatologu, postoje jednostavni koraci i pravila oralne higijene koje svatko od nas može poduzeti kako bi uvelike smanjio rizik od propadanja zubi, bolesti desni i drugih stomatoloških problema. Pod oralnu higijenu spada čišćenje i održavanje zdrave usne šupljine sa zubnim četkicama, zubnim pastama, interdentalnim četkicama, zubnim koncem te antiseptičkom tekućinom. Odgovarajuća oralna higijena je potrebna kako bi se održali zdravima zubi i zubno meso a tako i cijela usna šupljina i zdravlje čovjeka. Ukoliko se ne provodi oralna higijena dolazi do najrasprostranjenijih bolesti na svijetu i to: karijesa te upale zubnog mesa i parodontitisa. Oralna higijena je bitna i nakon izrade krunica, mostova ili implantata jer kao zdravi zub tako i umjetni na sebe vežu naslage i ukoliko se ne uklanjaju može doći do navedenih bolesti (gingivitisa, parodontitisa, periimplantitisa).
Za pravilno održavanje oralne higijene potrebno nam je:
- Zubna četkica
- Zubna pasta
- Interdentalne četkice
- Zubni konac
- Antiseptičke tekućine
-
Ako primijetite da vas povremeno ili kontinuirano bole zubi ili zubno meso, krvarite prilikom četkanja zubi ili vam zubno meso izgleda crveno i upaljeno, riječ je o ranim simptomima parodontne bolesti. Uz navedene simptome, možete osjetiti i neugodan zadah ili klimavost, odnosno veću pomičnost zubi.
-
Keramičke ljuskice su tanke, pojedinačno izrađene presvlake koje prekrivaju prednji dio zuba te na taj način korigiraju njegove nedostatke. Izrađuju se u cijelosti od keramike, te u potpunosti mogu oponašati prirodnu boju i izgled zuba. Keramičke ljuskice su estetsko rješenje uz čiju je pomoć moguće nadoknaditi manji dio zuba, korigirati blage nepravilnosti u položaju zuba te trajno korigirati boju. Idealne su za zatvaranje manjih prostora između zubi, nadoknađivanje puknute ili potrošene cakline. Najveća prednost korištenja keramičkih ljuskica je maksimalna pošteda zdravog zubnog tkiva. U pripremi zuba za keramičke ljuskice dovoljno je odstraniti samo 0,5 mm zubne cakline. Otporne su na obojenja od kave, čaja i dima cigareta.
-
Implantati se kirurški ugrađuju u kost. Sama operacija traje oko 30 minuta (1 dolazak). Nakon toga potrebno je neko vrijeme dok kost zacijeli (vrijeme "osteointegracije"), odnosno da implantat sraste s kosti. To razdoblje traje između 10-12 tjedana, nakon čega se u implantat ugrađuje potporanj za kasniji zubni nadomjestak (1 dolazak). Nakon toga potrebno je pričekati oko 1- 2 mjeseca kako bi se ojačalo zubno meso, te se izvršila potpuna integracija implantata nakon čega se postavlja nadomjstak zuba. Kritičan proces je osteintegracija gdje može doći do odbacivanja stranog tijela, međutim ako je postupak izveden stručno vjerovatnost odbacivanja kod zdrave osobe je mala (oko 2%).
-
Zahvat postavljanja implantata odvija se pod lokalnom anestezijom (jednakom kao kod popravka zuba) i potpuno je bezbolan. Nakon samog zahvata moguća je blaža neugoda ili bol te se po potrebi uzimaju analgetici.
-
Izbjeljivanje se može raditi na više zuba ili na samo jednom, kada on bojom odudara od susjednih zuba. Najčešći uzroci promjene boje pojedinačnih zuba su duboki karijes koji je doveo do nekroze pulpe („živca“) te trauma.
- U slučaju traume dolazi do krvarenja unutar zuba i do propadanja pulpe. Krv ulazi u dentinske kanaliće i zbog taloženja produkata razgradnje krvi zub poprima sivkastu boju. Ako vaš stomatolog primjeti takvu promjenu na nekom od zubi, predložiti će njegovo izbjeljivanje. Naravno, prije izbjeljivanja takvog zuba potrebno je odstraniti ostatke odumrlog „živca“ i napuniti kanale zuba materijalom za punjenje. Zatim se u zub postavlja smjesa za izbjeljivanje i zub se zatvara privremenim ispunom (plombom). Nakon nekoliko dana provjerava se boja zuba. Ako je potrebno, postupak se može ponoviti više puta dok se ne postigne željena boja. Kada se ona postigne, potrebno je pustiti da se boja zuba stabilizira (najčešće 10-ak dana) a zatim se na zubu može izraditi trajni ispun.
- Izbjeljivanja vitalnih zuba (zuba kojima nije uklonjen „živac“) se preporuča izvoditi u ordinaciji, pod kontrolom stomatologa. Preparati za kućno izbjeljivanje najčešće služe kao način održavanja boje kod prethodno profesionalno izbjeljenih zuba, a sami su preslabi da bi značajno izbjelili zube. Postoji više vrsta profesionalnog izbjeljivanja zuba, kao što je izbjeljivanje laserom, LED lampama koje isijavaju plavo svjetlo, međutim svima njima je zajedničko korištenje gela za izbjeljivanje koji se nanosi na površinu zuba. Gelovi su najčešće na bazi vodikovog peroksida, koji oslobađa kisik, prodire u zub i na taj način izbjeljuje. U ordinaciji se koriste gelovi s visokim postotkom vodikovog peroksida koji nisu pogodni za kućnu upotrebu jer može doći do nastanka ozljeda mekoga tkiva usne šupljine.
- Nakon izbjeljivanja zubi mogu biti osjetljivi na hladno ili prilikom četkanja. Potrebno je koristiti preparate za njegu usne supljine namjenjene osjetljivim zubima. Važno je izbjegavati jako pigmentiranu hranu i piće.
-
Zubni implantati već su desetljećima uvriježena zubarska praksa, te kod zdravih osoba ne postoje baš nikakve kontraindikacije. Međutim ipak postoje neka ograničenja:
- Ne preporučamo ugradnju implantata osobama mlađim od 18 godina radi toga što se kosti još uvijek izgrađuju.
- Ne preporučamo ugradnju implantata osobama koje boluju od bolesti kao što su osteoporoza, dijabetes i kronične bolesti srca, bubrega, te duševnih bolesti poput psihoze.
-
Prvi ortodontski pregled djeteta se preporuča u dobi od 7 godina, nakon izbijanja prvih trajnih zubi.
Kod većine djece terapija u toj dobi godina nije potrebna, ali se može pretpostaviti hoće li, kada i kakva vrsta terapije biti potrebna u budućnosti. Ovisno o vrsti anomalije, ortodont preporuča interceptivnu, ranu terapiju, ili preporuča periodične preglede čiji je cilj praćenje rasta i razvoja do trenutka kada treba početi s terapijom. Svako je dijete jedinstveno po izraženosti ortodontske anomalije, mišićnim, skeletnim i kraniofacijalnim osobinama…
Samo detaljna i sveobuhvatna dijagnoza može dovesti do pravilnog plana terapije i postizanja optimalnih individualnih rezultata.
-
Četkanje zubnom četkicom uz upotrebu paste osnovna je i neizostavna tehnika kontrole plaka. Na tržištu su dostupne zubne četkice najrazličitijih oblika i konstrukcija, a proizvođači nas redovito uvjeravaju da je baš njihova četkica najbolja. Koja je onda doista najbolja? Odgovor je neočekivano jednostavan: ona s kojom možemo temeljito očistiti što veći broj zubnih površina. To znači da je za učinkovitost četkice važno da njome možemo pristupiti do svih zubi i temeljito ih iščetkati sa svih strana. Zato četkica mora biti prikladnih dimenzija (prevelika četkica ne može doprijeti do svih stražnjih zubi) i takvog oblika koji joj ne ograničava upotrebljivost. Četkice s velikim i glomaznim glavama neobičnih oblika nisu dobre jer imaju smanjenu „sposobnost manevriranja“ koja je ključna za učinkovito čišćenje. Dakle, kvaliteta četkice nije u broju glava, mnogobrojnim različitim smjerovima vlakana ili neobičnom dizajnu nego u činjenici koliko učinkovito njome možemo rukovati. Sve ostalo su marketinški trikovi koji uglavnom nemaju utjecaja na učinkovitost četkanja. Pod uvjetom da se pravilno koristi, najobičnija četkica jednostavnog i neuglednog dizajna može biti znatno učinkovitija od četkice s mnogo različitih vrsta vlakana, gumica, koja još k tome može imati različite neobične oblike glave. Štoviše, velik broj takvih elemenata i neobična konstrukcija četkice često može ometati i otežavati učinkovito četkanje.
-
Pravilno čišćenje koncem uklanja plak i ostatke hrane na mjestima koja četkica ne može lako doseći - ispod linije zubnog mesa i između zubi. Budući da naslage plaka mogu uzrokovati upalu i kvarenje zubnog mesa, svakodnevno čišćenje koncem toplo se preporučuje. Da biste iz čišćenja koncem izvukli maksimalnu korist, upotrijebite sljedeću tehniku:
- Započnite s približno 45 cm konca, namotajte većinu konca oko srednjeg prsta i ostavite 3 - 5 cm konca s kojim ćete raditi.
- Držeći konac čvrsto između palca i kažiprsta, nježno ga povlačite kroz uske međuzubne prostore.
- Lagano zakrenite konac oko baze svakog zuba, pazeći da očistite i dio ispod linije zubnog mesa. Konac nikada nemojte povlačiti brzo i forsirati jer to može porezati ili ozlijediti nježno tkivo zubnog mesa. Konac uklonite nježnim, naprijed-natrag pokretima.
- Prilikom prijelaza sa zuba na zub upotrebljavajte čiste dijelove konca. Završite vodicom za ispiranje usne šupljine.
-
Nekoliko praktičnih savjeta kako možete utjecati na suzbijanje straha od zubara:
- Razgovarajte s doktorom o uzrocima vašeg straha (ukoliko ga znate). Tako ćete informirati stomatologa o svom problemu što mu može pomoći u odabiru načina kojim će vam pristupiti kako bi obuzdao vaš strah. Sama spoznaja da stomatolog zna kako se osjećate povećat će vašu sposobnost samokontrole i pomoći vam u savladavanju straha.
- Zapamtite da je zadnjih godina ostvaren ogroman napredak u dentalnoj medicini koja zahvaljujući novim tehnologijama i postupcima liječenja, uslugu stomatologa čini daleko ugodnijom.
- Pitajte stomatologa da vam objasni cijeli postupak unaprijed kako bi ste, korak po korak, znali što vam u kojem trenutku radi. To saznanje pomaže u otklanjanju osjećaja neizvjesnost.
- Razmislite o uzimanju dodatnih anti-anksioznih lijekova za opuštanje, ukoliko je vaš strah odista nesavladiv.
- Neki doktori dentalne medicine za opuštanje predlažu slušanje glazbe ili odabir jutarnjeg termina kako bi se umanjile posljedice dnevnog stresa. U svakom slučaju kada se nađete kod stomatologa pokušajte dubokim i ravnomjernim disanjem sami doprinijeti opuštanju te na taj način umanjiti strah.
- Zamolite svog doktora za signal za prestanak rada ukoliko postupak za vas postane bolan i neugodan i nemojte se ustručavati da ga upotrijebite. To će vam dati osjećaj kontrole nad postupkom a samim tim povećati samokontrolu u savladavanju straha. Naravno, ovo ne bi trebalo zloupotrebljavati do mjere da se doktoru potpuno onemogući rad.
- Redovit odlazak kod doktora dentalne medicine je od iznimne važnosti za savladavanje straha. Prvi razlog je taj što će vam to iskustvo nakon nekoliko posjeta postati rutinsko, a navika će sama po sebi odagnati osjećaj neugode. Drugi, puno važniji, razlog je što će redoviti pregledi i čišćenja spriječiti pojavu dentalnih bolesti pa samim tim otkloniti mogućnost neugodnih i bolnih iskustava.
- Odnos sa doktorom dentalne medicine treba graditi postepeno. Ako je moguće, za prvi posjet odaberite jednostavne usluge poput čišćenja, izbjeljivanja i sl. To će vam pomoći da upoznate stomatologa i steknete u njega povjerenje, prije težih zahvata koji mogu uzrokovati i jači strah.
-
Ispunjavanje bora hijaluronom je gotovo bezbolno. Prije tretmana na željena mjesta aplicira se krema koja sadrži lokalni anestetik. U slučaju ispunjavanja bora oko ustiju, vrlo često se primjenjuje lokalna anestezija u obliku injekcije. Tretman se može vršiti u bilo koje doba godine a nakon tretmana savjetuje se samo sljedećih par dana izbjegavanje sunčanja i nanošenje kreme prema savjetu liječnika.
-
Preporuča se osobama koje žele imati prirodni izgled i zadržati mladenački izgled a da pri tome ne koriste strana tijela. Ono što čini nevjerojatnim PRP metodu je što odjednom ima tolika brojna djelovanja: popravljanje teksture te kvalitete i izgleda kože do smanjivanja pora, bora, ožiljaka, podočnjaka.. Pošto se koristi Vaša krv nema nikakvog rizika te je metoda 100% sigurna. Rezultati su vidljivi odmah nakon tretmana i svakim danom su sve bolji.